Wyroby domowe – kto uch nie lubi? Dla większości z nas domowe przetwory kojarzą się z czasami dzieciństwa, kiedy nasze babcie lub mamy, przygotowywały słoiki z kompotami i dżemami. Słodki zapach owoców gotowanych z cukrem rozchodził się po całym domu. Choć tamte czasy już minęły, a w sklepach można dostać niemal wszystko, własne przetwory domowe powracają do łask. Dlaczego tak się dzieje? Co jeszcze można przygotować w domu? Oto kilka naszych podpowiedzi.

Zdrowe i smaczne wyroby domowe

Wraz ze wzrostem świadomości o zdrowym odżywianiu, coraz częściej czytamy składy różnych produktów spożywczych. Smutna prawda jest jednak taka, że niemal 99% z nich zawiera mniejsze lub większe ilości cukru, nawet tam, gdzie byśmy się go nie spodziewali, np. przyprawach. Dodatkowo różnego rodzaju barwniki i konserwanty chemiczne, powodują, że żywność sklepowa jest coraz mniej zdrowa. Można oczywiście skorzystać z oferty producentów zdrowej żywności, która jednak często jest bardzo droga.

Dla tych, którzy chcą jeść smacznie i zdrowo doskonałym rozwiązaniem, może być przygotowywanie własnych wyrobów w domu. Dzięki temu dokładnie wiadomo ile i czego się dodaje, a wszystko można doprawić tak, by idealnie trafiało w nasz gust smakowy. Ogromną zaletą wyrobów domowych, to również wysoka jakość wykorzystywanych składników, dzięki czemu otrzymujemy zdrowe i smaczne przetwory, bogate w takie składniki odżywcze jak:
– witaminy: C, A,D, E, K oraz B w przetworach owocowo-warzywnych;
– wysoka zawartość białka w domowych wędlinach oraz nabiale;
– zdrowe kultury bakterii – domowe kiszonki i jogurty.
– makro i mikroelementy – sód, potas, magnez, cynk, żelazo.

Domowe wyroby własne – prosto i tanio

Kolejną zaletą robienia przetworów własnych jest cena. Zazwyczaj owoce i warzywa wykorzystywane do przetwórstwa nie muszą być piękne, ale świeże i niewykazujące oznak popsucia. Dlatego w wielu sklepach owocowo-warzywnych dostaniesz doskonałe warzywa i owoce, po znacznie niższej cenie, doskonale się nadające np. do różnego rodzaju kiszonek oraz innych wyrobów, np. dżemów czy kompotów. Dodatkowo możesz odliczyć od każdego słoiczka cenę produkcji, transportu i pośrednika. Podobnie jest z innymi wyrobami własnymi, np. wędlinami, czy nabiałem. Nie dość, że możesz wybrać dobrej jakości produkt wyjściowy, np. mleko czy mięso, to nie musisz dopłacać licznym pośrednikom sklepowym.

Czy domowe wyroby są trudne w wykonaniu? Wbrew pozorom przygotowywanie własnych wyrobów, nie jest również trudne. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę i chcesz sprawdzić, czy Ci się uda, zacznij od czegoś prostego, np. ukiszenia kilku słoików ogórków, prostych kompotów owocowych, domowej wędliny drobiowej, którą wystarczy odpowiednio ugotować lub upiec. To doskonały wstęp, dzięki któremu będziesz mógł zrobić smaczne i zdrowe potrawy.

Szukasz przepisów na wyroby domowe? Czytaj nasz blog swojskiwyrob.pl/blog oraz czytaj proponowaną przez nas książki o domowych wyrobach

Bogactwo różnorodnych smaków przetworów owocowo-warzywnych

W Internecie znajdziesz szeroki wybór różnorodnych przepisów na przetwory z owoców i warzyw. Możesz również skorzystać z książek kucharskich poświęconych tej tematyce. Poza tak dobrze nam znanymi ogórkami i kapustą kiszoną możesz przygotować w domu soki owocowe i warzywne, marynaty, sałatki oraz przeciery, konfitury, dżemy i kompoty. Szczególnie modne stały się ostatnio różnorodne mieszanki kiszonych warzyw, np. marchwi, buraków, czy brokułów, które są niezwykle smaczne oraz zawierają dużo witamin. Poza przepisami możesz znaleźć na stronach Internetowych dokładne wskazówki i instrukcje jak je przygotować.

Domowe wyroby nie tylko z warzyw i owoców

W domu można zrobić nie tylko przetwory owocowo-warzywne. Warto spróbować własnych sił w przygotowywaniu np. domowego nabiału, czy wyrobów mięsnych. Dotyczy to szczególnie wędlin. Choć pułki z różnymi rodzajami mięs są pełne, jednak jakość ich wykonania zostawia wiele do życzenia. Takie dodatki, jak: substytuty białkowe, zwiększające objętość konserwanty, oraz mieszanki peklujące mogą powodować podrażnienia układu pokarmowego i alergie, nie tylko u dzieci, lecz również u dorosłych. Dlatego, jeśli zależy nam na dobrej jakości wędlinach, warto przygotować je w domu samemu. Nie zawsze trzeba mieć do tego wędzarnię. Doskonałe wędliny możemy przyrządzić, piekąc lub odpowiednio gotując mięso.

Nabiał stanowi, jeden z podstawowych elementów naszej diety. Choć ubicie własnego masła, czy zrobienie dobrego żółtego sera może nastręczać problemy w domowych warunkach, to już przygotowanie jogurtu, kefiru, a nawet domowego twarogu, nie koniecznie. Podstawę stanowi dobre mleko, najlepiej takie od krowy, ale może być też zwykłe pasteryzowane oraz specjalne kultury bakterii, które można już dostać bez problemu w różnych sklepach. Zrobienie własnego jogurtu naturalnego zajmie Ci aż … 20 minut pracy a na drugi dzień jogurt jest gotowy. Smaczny, zdrowy bez dodatku zbędnego cukru.

Wyroby własne – pomysł na nietypowy prezent

Słoiczki z domowym dżemy lub konfiturą, wino, czy ciekawa w smaku nalewka to coraz częstsze pomysły na prezenty dla bliskich, np. z okazji ślubu. Szczególnie dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju nalewki własnego wyrobu. Są one łatwe do wykonania, a zależnie od wykorzystanych składników mają różne smaki i działanie prozdrowotne, np.:
– malinówka, jałowcówka, orzechówka, czy nalewka miodowa są bardzo dobre na przeziębienie i ból gardła;
– anyżówka, czy nalewka miętowa poprawiają działanie układu pokarmowego;
– nalewka z aronii obniża ciśnienie krwi;
– nalewka z czarnej porzeczki i pigwy zawierają duże ilości witaminy C, dzięki czemu wspierają odporność w jesienne słoty.

To tylko krótki opis zalet wyrobów własnych, które są smaczne i zdrowe, a w ładnych słoiczkach i buteleczkach cieszą oko i są niezwykle efektowne.