Jak prawidłowo przechowywać mięso? To bardzo istotna kwestia, która ma wpływ na nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Mięso stanowi jeden z głównych składników diety większości Polaków. Jemy drób, wołowinę wieprzowinę, a czasem także dziczyznę, taką jak: króliki czy sarny. Często zalega ono w naszych zamrażarkach, lub co gorsza, zbyt długo przetrzymujemy je w lodówce. Nie zawsze bowiem, zdajemy sobie sprawę, że mięso bardzo szybko i łatwo się psuje. Jak więc przechowywać ten produkt, by zawsze był świeży, smaczny i zdrowy? Oto nasze porady!

Mięso zawiera duże ilości łatwo przyswajalnego białka, stanowi więc doskonałą pożywkę dla różnych mikroorganizmów chorobotwórczych takich, jak Salmonella, Gronkowiec złocisty, Listerioza, czy pałeczka okrężnicy. W związku z tym źle przechowywane może być, nie tylko szkodliwe, lecz również stanowić źródło przenoszenia się mikroorganizmów na inne produkty spożywcze, np. owoce i warzywa jedzone na surowo. Właśnie dlatego tak istotne jest odpowiednie jego przechowywanie, zarówno przed, jak i po obróbce termicznej. Oto kilka podstawowych zasad, jak dbać o dobrą jakość mięsa.

Jak wybrać mięso w sklepie

Wybór dobrego mięsa nie jest łatwy. Zazwyczaj w mniejszych sklepach, jest ono ułożone bez opakowania i trudno zazwyczaj znaleźć, jakąkolwiek informację o jego terminie spożycia. Co więcej, rzadko kiedy możemy się dowiedzieć, kiedy był ubój, i jak długo leżało w jakiejś chłodni. Dlatego warto dokładnie sprawdzić jego wygląd. Oczywiście kolorystyka mięsa, szczególnie drobiu, jest zależna od tego, czym karmiona była kura za życia. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę:

– zbyt śliska, lepka powierzchnia mięsa, szczególnie jeśli jest to schab lub wołowina,

– lekko niebieskie lub zielonkawe przebarwienia, lub nalot,

– zmiana koloru na:

drób – szaro-żółty,

wieprzowina – ciemnoróżowy,

wołowina i dziczyzna – brązowawy;

– nieświeży, słodkawy, stęchły zapach.

Zawsze warto pytać i sprawdzać informacje na opakowaniach. Najlepszym rozwiązaniem zaś, jest posiadanie zaufanego sprzedawcy.

Jak prawidłowo przechowywać mięso surowe w lodówce?

Mięso w lodówce nie może leżeć zbyt długo. Najlepsze misce na jego przechowywanie to półka dolna, nad pojemnikami na warzywa, gdzie jest najniższa temperatura, czyli około 2ºC. W niektórych lodówkach znajduje się specjalne komora BioFresh, w której przechowywane produkty zachowują swoją świeżość znacznie dłużej, a mięso można trzymać kilka dni. Jeśli Twoja lodówka nie posiada takiego rozwiązania, mięso powinno leżeć maksymalnie 24 h, zamarynowane w przyprawach i soli, może poleżeć jeszcze dodatkowe kilkanaście godzin. Najlepiej trzymać je na kratce, jak ruszt do grilla w szklanym pojemniku lub misce, tak by mięso mogło spokojnie obciekać. Nie należy trzymać go zamkniętego w foliowym worku.

Szukasz pomysłu jak prawidłowo przechowywać mięso – zobacz nasze pakowarki i woreczki do przechowywania mięsa

Jak prawidłowo przechowywać mięso w zamrażarce?

Często wkładamy mięso do zamrażarki i… zapominamy o nim. Tylko, jak długo można przechowywać zamrożone mięso. Wiele osób, nie zdaje sobie sprawy, że to zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Najdelikatniejszy jest drób oraz wieprzowina, których maksymalny termin do spożycia po zamrożeniu to 6 miesięcy. Dziczyzna i jagnięcina maksymalnie mogą leżeć od 9 do 10 miesięcy, zaś wołowina i cielęcina, nawet 12 miesięcy.

Przed zamrożeniem mięso powinno być zapakowane w szczelny, hermetycznie zamykany woreczek. Najlepszym rozwiązaniem, jest możliwość pakowania próżniowego. Do każdej paczki, warto dołączyć karteczkę z informacją, jaki jest to rodzaj i fragment mięsa oraz kiedy zostało zamrożone. Dzięki temu nie tylko wiemy, kiedy kończy się termin spożycia, lecz także unikniemy niespodzianek, po rozmrożeniu.

Warto również wiedzieć, że nawet po obróbce termicznej mięsa – gotowaniu lub pieczeniu, nie powinno ono stać zbyt długo na zewnątrz, szczególnie w ciepłe dni. Dlatego, jeśli przygotowujesz obiad, czy spotkanie rodzinne, pamiętaj, by po przestudzeniu schować mięso do odpowiedniego pojemnika i włożyć do lodówki, na środkową półkę.