Jak prawidłowo przechowywać wędliny? Nowoczesne lodówki umożliwiają coraz dłuższe utrzymanie świeżości przechowywanego w niej jedzenia. Ale czy wiesz, że poszczególne grupy produktów powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach? Dotyczy to szczególnie wędlin, które raz stają się szybko obślizgłe innym zaś razem twarda i sucha. Jak więc należy przechowywać wędliny, by jak najdłużej zachowały swój smak i świeżość? Oto kilka praktycznych porad.

Jak przechowywać jedzenie w lodówce

Każda nowoczesna lodówka, posiada różne strefy temperatur, w których powinieneś przechowywać odpowiednie produkty, zależnie czy są to: owoce i warzywa, mięso, wędliny, czy nabiał. Odpowiednio temperatura, umożliwia utrzymanie świeżości na dłużej. Jak więc powiśmy układać jedzenie?

Półka górna – tu temperatura wynosi około 8º C, dzięki temu doskonale się nadaje na przechowywanie produktów mlecznych, czyli kefirów, jogurtów, maślanek, czyli produktów zawierających bakterie fermentacji mlekowej, które w zbyt niskiej temperaturze obumierają, a w to miejsce rozwijają się bakterie gnilne. Tutaj również należy trzymać masło, czy śmietanę oraz otwarte dżemy, ale już nie sery twarogowe.

Półka środkowa – tu jest nico chłodniej i temperatura wynosi od 4º do 7º C, jest to najlepsze miejsce na przechowywanie produktów, o które dość szybko się psują, czyli sery twarogowe oraz wędliny.

Półka dolna – temperatura w tej strefie jest najniższa, około 2º C i w niej należy przechowywać szybko psujące się produkty, czyli surowe mięso i ryby, najlepiej w odpowiednich do tego, szczególnie zamykanych pojemnikach ze szkła.

Dolne szuflady – tu jest znaczenie cieplej, czyli około 10º C, jest to strefa na świeże warzywa i owoce.

Póki na drzwiach lodówki – to najcieplejsza strefa, w której panuje temperatura od 10 do 15º C, tutaj standardowo trzymane są jajka, napoje, sosy, ketchupy i musztardy.

 

Czy jednak zawsze wędliny powinny być przechowywane na środkowej półce?

Podział wędlin ze względu na trwałość

Zależnie od sposobu przygotowania wędliny, można je podzielić na długotrwałe i mniej trwałe. Najdłużej swoją jakość zachowują obsuszane i długodojżewające szynki i kiełbasy, np. krakowska podsuszana, czy szynka surowa długodojżewająca, które są suszone w ciepłym przewiewnym miejscu od kilku dni, do kilku tygodni. Dobrze przechowywane będą się cieszyć świeżością naprawdę długo i nie zawsze muszą być trzymane w lodówce. Nieco krócej wytrzymują wędliny wędzone, które dzięki procesowi wędzenia uzyskują swój charakterystyczny smak oraz trwałość, nawet do dwóch tygodni.
Najkrócej swą świeżość utrzymują wędliny parzone, gotowane lub surowe, po paru dniach stają się obślizgłe i okropnie pachną.

Przechowywanie poszczególnych rodzajów wędlin

Zależnie procesu produkcji i trwałości wędliny są one inaczej przechowywane. Wiele wędlin długodojżewających i obsuszane, nie musi być przechowywana w lodówce. Można je umieścić np. zawieszone w spiżarni, jeśli jest tam dość chłodno i sucho, by nie pokryły się pleśnią. Często informacja o przechowywaniu wędlin podsuszanych i długodojrzewających znajduje się na opakowaniu.

Wędliny wędzone, trzymane w lodówce, stają się suche i twarde. Jeśli chcesz temu zapobiec najlepiej zawinąć je w pergamin i trzymać na środkowej półce. Można również schować je w plastikowe pojemniki, z membraną lub przewietrzeniem, by był do nich dostęp powietrza. Pamiętaj, że schowanie wędliny do worka foliowego, spowoduje, że jej powierzchnia stanie się śliska i może zacząć rozwijać się pleśń.

Wędliny świeże o krótkim terminie przydatności, najlepiej przechowywać w specjalnych, szczelnie zamykanych, szklanych pojemnikach, by nie dostawały się do środka żadne zapachy. Tego typu produkty najlepiej przechowywać w temperaturze od 4º do 7º C. Pamiętaj, że kupując świeże wędliny, dostosuj ilość do swoich potrzeb, by nie przechowywać, jej w lodówce dłużej niż kilka dni. W tym przypadku zasada kupować mniej, ale świeże, doskonale się sprawdza.

Pilnując tych kilku praktycznych porad jak prawidłowo przechowywać wędliny, będziesz mógł się cieszyć zawsze dobrymi i świeżymi produktami. Szukasz pomysłu jak prawidłowo przechowywać wędliny? – zobacz nasze pakowarki i woreczki do przechowywania wędlin