Szynka wędzona

W trakcie przyrządzania zalewy solankowej z przypraw wykorzystaj do tego celu płócienny woreczek lub przecedź solankę przez gęste sito. Ten prosty sposób sprawi, że unikniesz problemów z zapychaniem strzykawki w trakcie nastrzykiwania mięsa, tym samym skrócisz czas poświęcany na przyrządzenie swoich wędlin.

Weź wszystkie przyprawy i zagotuj w 2 litrach wody. Po ostudzeniu solanki możesz rozpocząć proces nastrzykiwania mięsa. W trakcie wykonywania nastrzykiwania zwróć szczególną uwagę na miejsca położone przy kości, gdyż one wymagają większej ilości solanki. Miejsc nakłuć powinno być około 30, w ten sposób osiągniesz pożądany efekt.

Po skończonym nastrzykiwaniu podgrzej ponownie solankę, następnie umieść mięso w naczyniu, zalej zalewą solankową, przykryj talerzem i obciąż odpowiednio. Pekluj w ten sposób przez trzy tygodnie, pamiętając przy tym o regularnym odwracaniu mięsa. Po wyznaczonym czasie obsusz mięso przez 2-3 dni, a następnie rozpocznij wędzenie zimnym dymem przez około miesiąc.

 

Składniki:

– około 5 kg szynki wieprzowej

Przyprawy na solankę:

– 25 dag soli

– 10 g saletry

– 7 g ziela angielskiego

– 10 dag cukru

– 5 g liści laurowych

– 10 g pieprzu

– 4 g majeranku

– 6 goździków

– 3 l wody