ESTRAGON SUSZONY Zobacz większe

ESTRAGON SUSZONY

Liście estragonu o anyżkowym smaku oraz kwitnące wierzchołki są używane do przyprawiania sałatek, sosów, zup, gulaszów, potraw z jajek, mięsa, ryb.

Więcej szczegółów

wybierz:
nazwa:
Waga
cena:

25 Przedmioty

WYSYŁKA W CIĄGU 1-2 DNI ROBOCZYCH

Więcej informacji

Estragon jest ziołem należącym do rodziny astrowatych. W Europie estragon jest uprawiany ze względu na swoje aromatyczne liście, które dodają anyżkowo-lukrecjowego smaku do sosów, sałatek oraz octów ziołowych. Estragon rośnie do wysokości około 60cm i posiada długie, wąskie liście. Kwiaty estragonu są małe, prawie kuliste, koloru zielonkawo-żółtego, które są bardzo rzadko w pełni otwarte


Herbata sporządzona z estragonu to stary francuski środek na bezsenność oraz nadmierną ruchliwość. Wystarczy zaparzyć 1 1/2 łyżeczki suszonego, pociętego zioła w 1 3/4 szklanki gotującej się wody. Herbatkę przykryć i, z daleka od ciepła, pozostawić do zaparzenia przez około 40 minut. Herbatkę taką przygotowuje się około godziny przed pójściem spać, należy ją przecedzić i pić gdy jest letnia.

Najlepszym sposobem na stosowanie estragonu w przypadkach problemów trawiennych to forma domowego octu, 1 łyżeczka przed każdym posiłkiem. Przygotowanie octu estragonowego jest dość prostym zadaniem. Należy w tym celu wypełnić szklany słój świeżo zebranymi liśćmi zioła, zerwanymi zanim zioło zacznie kwitnąć w suchy dzień. Poobrywać liście zioła z gałązek i wysuszyć trochę w piekarniku układając je na płaskich formach do pieczenia ciastek. Następnie podsuszone trochę liście umieścić w słoju, zalać octem jabłkowym i 1/2 łyżeczki soku z cytryny  i limonki. Zostawić ocet na około 7 godzin, następnie odcedzić przez czystą ściereczkę do następnego słoja ze szczelną zakrętką. Przechowywać w chłodnym miejscu, w kredensie.

Liście lub olejek aromatyczny z estragonu są również używane w produkcji octu estragonowego, musztardy, sosu tatarskiego oraz likierów. Rosyjski estragon (odmiana danego gatunku zioła, ale różniąca się od niego drobnymi cechami) jest często mylony z francuskim estragonem i sprzedawany jako francuski estragon. Z wyjątkiem, że jest wyższy, rosyjska odmiana estragonu wygląda podobnie do francuskiej ale jest uważana za mniej doskonałą formę francuskiej odmiany estragonu.

KRAJ POCHODZENIA POLSKA