CZOSNEK NIEDŹWIEDZI DUŻA PAKA 20g Zobacz większe

CZOSNEK NIEDŹWIEDZI

Łany czosnku niedźwiedziego spotkać można najczęściej w bieszczadzkich lasach. Roślina ta bogactwem składników odżywczych nie ustępuje czosnkowi pospolitemu, który znacznie częściej gości na naszych stołach.

Więcej szczegółów

wybierz:
nazwa:
Waga
cena:

59 Przedmioty

WYSYŁKA W CIĄGU 1-2 DNI ROBOCZYCH

Więcej informacji

Skład i działanie

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) zawiera znaczne ilości siarki, żelazo, adenozynę, allicynę, a także flawonoidy, saponiny i witaminę C. Adenozyna jest nukleozydem, który rozszerza naczynia krwionośne. Allicyna, pochodna aminokwasu alliny, w znacznej mierze odpowiada za przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe właściwości czosnku. Wyciągi z rośliny obniżają ciśnienie krwi oraz poziom „złego” cholesterolu. Pobudzają wydzielanie żółci i soku żołądkowego oraz działają wykrztuśnie, moczopędnie i odtruwająco.

Wygląd i występowanie

Czosnek niedźwiedzi jest byliną z rodziny czosnkowatych, rosnącą w Europie i Azji. W Polsce można go spotkać w górach, na terenie wyżyn i pogórza w lasach, głównie bukowych, gdzie bardzo często tworzy zwarte łany. Warto wiedzieć, że objęty jest częściową ochroną. Czosnek niedźwiedzi chętnie uprawiany jest w ogrodach i parkach jako roślina ozdobna. Łodyga rośliny osiąga wysokość do 50 cm, jest prosta i pozbawiona liści. Liście, wyrastające z cebuli, są podłużne, bardzo podobne do liści konwalii. Czosnek kwitnie w okresie kwiecień-maj, a kwiaty są białe, zebrane w baldach na szczycie łodygi.

Surowiec leczniczy

Surowcem leczniczym jest ziele czosnku lub same liście. Surowiec należy zbierać w maju i suszyć w ciepłym i przewiewnym miejscu. Czosnek jest również stosowany w kuchni jako przyprawa.

Zastosowanie wewnętrzne

Czosnek niedźwiedzi zalecany jest przy nadciśnieniu tętniczym oraz w profilaktyce miażdżycy. Wspomaga leczenie stanów zapalnych układu moczowego i układu pokarmowego oraz nieżytów dróg oddechowych – pobudza wydzielanie śluzu, ułatwiając odkrztuszanie. Zalecany jest przy zaburzeniach przemiany materii oraz w profilaktyce chorób nowotworowych, posiada bowiem silne właściwości antyoksydacyjne.

Zastosowanie zewnętrzne

Przemywanie naparem oraz nalewką z czosnku niedźwiedziego zalecane jest przy chorobach skórnych o podłożu bakteryjnym oraz przy opryszczce.

Napar z czosnku niedźwiedziego

2 łyżki surowca zalewamy 2 szklankami wrzątku i parzymy pod przykryciem 15-20 minut. ½ szklanki naparu pijemy 3-4 razy dziennie.

Nalewka z czosnku niedźwiedziego

Pół szklanki surowca zalewamy 500 ml wódki i odstawiamy w ciemne miejsce na 2 tygodnie. 1-2 łyżeczki przefiltrowanej nalewki pijemy 3-4 razy dziennie.

Wino z czosnku niedźwiedziego

Pół szklanki drobno posiekanych liści czosnku zalewamy 250 ml białego wina i gotujemy 2-3 minuty. Łyżkę odcedzonego wina pijemy 2-3 razy dziennie.

Kraj pochodzenia w zależności od dostawy: POLSKA lub BUŁGARIA

Informacja o alergenach  – w zakładzie pakowane są również: sezam, migdały, gorczyca, różne orzechy, produkty zawierające seler, dwutlenek siarki i gluten.  Pomimo dołożenia wszelkich starań nie można w 100% wykluczyć wystąpienia w produkcie tych surowców.