PIEPRZ CZARNY ŚREDNIO MIELONY Zobacz większe

PIEPRZ CZARNY ŚREDNIO MIELONY

Pieprz czarny jest zdecydowanie najpowszechniej stosowaną przyprawą. Nadaje się praktycznie do każdego rodzaju potraw.

Więcej szczegółów

wybierz:
nazwa:
Waga
cena:

222 Przedmioty

WYSYŁKA W ŚRODĘ

Więcej informacji

Pieprz jest od wieków uważany za niekwestionowanego króla przypraw. Ojczyzną pieprzu, nie tylko czarnego, jest Azja. Największe znaczenie ma pieprz czarny z Indii, który obecnie jest uprawiany na szeroką skalę, a jego owoce używane są jako popularna przyprawa.

Pieprz czarny jest pnączem rosnącym jedynie w tropikach, które osiągają nawet do 15 metrów długości. Ostry smak czarnego pieprzu pochodzi przede wszystkim od zawartej na wierzchniej warstwie piperyny.  Jest doskonałym dodatkiem do zup, sosów, potraw z mięsa, ryb i warzyw. Bardzo często pieprz czarny stosuje się także do sporządzania wytrawnej nalewki, czyli tak zwanej pieprzówki. Należy pamiętać o tym, aby pieprz czarny ziarnisty dodać na początku przyrządzania potrawy.

Pieprz czarny charakteryzuje się także właściwościami leczniczymi, wpływa na pobudzenie apetytu oraz sprzyja trawieniu. Należy jednak pamiętać żeby stosować go z umiarem, ponieważ może on spowodować podrażnienie wątroby, nerek oraz jelit. Ponadto pieprz czarny wspomaga ukrwienie tkanek, działa dezynfekująco oraz przeczyszczająco. Jeśli zostanie odpowiednio spreparowany może być doskonałym lekarstwem na bóle głowy, stawów, mięśni oraz na wysoką gorączkę. Dodatkowo pieprz czarny wzmacnia mięśnie, działa odkrztuśnie i przeciwzapalnie (głównie w schorzeniach układu moczowego oraz dróg rodnych).

W kuchni dietetycznej najczęściej pieprz się zastępuje różnorodnymi mieszankami ziołowymi. Pieprz czarny ma korzenny, leśny zapach oraz charakterystyczny ostry smak.

 

KRAJ POCHODZENIA WIETNAM