Kurczak a w zasadzie jego mięso jest doskonałym pomysłem by nauczyć się wędzić. Wiele osób zapyta dlaczego wędzenie kurczaka jest dobrą formą nauki? Dlaczego nie wędzenie ryb, które także nie są trudne w wędzeniu (w większości) . Istnieje kilka „za” tym by do nauki wędzenia wykorzystać drób.

Wędzenie kurczaka – dlaczego warto zacząć od wędzenia drobiu?

Pierwsze próby wędzenia kurczaka nie muszą zakończyć się murowanym sukcesem. Tak jak bywa to z większością innych rzeczy. Zdarza się, że popełniamy błędy i uwędzone mięso nie jest takie jak powinno. No cóż taka cena nauki. Z tego względu warto na początku uczyć się wędzić na „tanim” materiale a drób w porównaniu do innych mięs jest stosunkowo tani. Nawet jak coś nam nie wyjdzie to można drób ugotować lub sparzyć. Na początek zacznijcie od małych ilości.

Kurczak wędzony – przepis

Zalewa peklująca

Zalewę przygotowujemy w takiej ilości aby całkowicie przykryła kurczaka. W związku z tym nie podajemy ilości wody tylko proporcje wody, soli i przypraw. Jeżeli 1 litr to za mało, przygotowujemy kolejny aż mięso zostanie przykryte.

Skład do przygotowania 1 litra zalewy

 • 100 gramów soli lub peklosoli
 • 2 ząbki czosnku
 • Ziele angielskie – 2-3 kulki,
 • 2 listki laurowe,

szczypta ulubionych ziół np. tymianku, rozmarynu, majeranku.

Przygotowanie zalewy

 1. Wodę mieszamy dokładnie z solą
 2. Dodajemy rozgnieciony czosnek i przyprawy

Peklowanie kurczaka

 1. Kurczaka umieszczamy w zalewie i odstawiamy w chłodne miejsce na 24h.

Parzenie kurczaka przed wędzeniem

Rzeczy potrzebne do parzenia kurczaka:

 • Kilka ziaren ziela angielskiego
 • 3-4 liście laurowe
 • Obrana marchew
 • Obrany korzeń pietruszki
 • Kawałek pora i selera

 

Parzenie kurczaka przed wędzeniem

 1. Wodę z przyprawami i warzywami zagotowujemy.
 2. Wyciągamy kurczaka z solanki i opłukujemy z niej.
 3. Kurczaka wkładamy do gorącej wody i delikatnie parzymy tak aby w środku mięsa kurczaka osiągnąć 72 stopnie. Czas parzenia około 1 godziny, kurczaka nie rozgotowujemy, parzymy bardzo powoli.
 4. W tym przypadku idealnie nada się termometr z sondą szpilkową, która wskaże nam temperaturę wewnątrz mięsa. Uwaga, sondę termometru umieszczamy wewnątrz korpusu tak by nie uszkodzić skóry, sonda powinna znaleźć się w najgrubszym miejscu.
 5. Gdy kurczak osiągnie odpowiednią temperaturę wieszamy go w celu obeschnięcia. Do wieszania używamy haków do drobiu lub sznurka wędliniarskiego. Czas schnięcia wynosi około 24 godzin. Kurczak musi być idealnie suchy.

Wędzenie kurczaka

 1. Do wygrzanej wędzarni wkładamy kurczaka. Temperatura w wędzarni powinna wynieść około 40 stopni.
 2. W takich warunkach wędzimy kurczaka na otwartym przepływie powietrza przez 3 godziny.
 3. Następnie, przymykamy częściowo odpływ dymu, podnosimy temperaturę do 60 stopni i wędzimy do momentu jak kurczak będzie złoty lub uzyska pożądany kolor. Przeważnie zajmuje to 2 godziny.
 4. Kurczaka można spożywać na gorąco lub po wystudzeniu!