Domowe wędliniarstwo z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Własnoręcznie wykonane wyroby masarskie są nie tylko zdrowsze i wolne od sztucznych dodatków oraz wypełniaczy, ale również są źródłem ogromnej satysfakcji dla osoby, która je wyprodukuje. Domowy wyrób wędlin to hobby, które docenią osoby poszukujące zajęcia angażującego i jednocześnie odprężającego, a także pasjonaci zdrowego jedzenia, którzy stawiają na naturę, ekologię oraz chcieliby zdobyć praktyczne umiejętności. Zajęcie to wymaga posiadania podstawowego sprzętu. Sprawdźmy, jakiego.

Czystość – podstawa domowego wyrobu wędlin

Choć wydaje się to oczywiste, to jednak nie wypada o tym nie wspomnieć. W przypadku produkcji wędlin w warunkach domowych zachowanie higieny okazuje się absolutnym priorytetem. Od tego, bowiem będzie zależało nasze zdrowie. Należy więc przestrzegać zasad higieny na każdym etapie produkcji mięsa. Stanowisko pracy powinno być idealnie czyste, niedopuszczalne jest więc pozostawienie resztek mięsa po wcześniejszej produkcji, które szybko mogą zamienić się w skupisko groźnych dla zdrowia bakterii. Warto zaopatrzyć się w specjalny fartuch oraz rękawice, które po każdym użyciu dokładnie wypierzemy. Możemy również używać jednorazowych rękawic, co oznacza, że po zakończeniu pracy powinny one zostać zutylizowane. Sprzęt należy dokładnie użyciu. Producenci zwykle zalecają odpowiednie środki oraz metody czyszczenia, warto więc się z nimi zapoznać i stosować się do nich, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że odpowiednio zadbaliśmy o czystość poszczególnych urządzeń.

Jeśli mowa o czystości i higienie, to dotyczy to także samego mięsa, które zamierzamy użyć. Kupujmy tylko to, które pochodzi od sprawdzonego producenta posiadającego certyfikaty BHP i bezwzględnie przestrzegajmy zasad przechowywania mięsa.

Charakterystyka sprzętu do domowego wyrobu wędlin

Decydując się na własnoręczny wyrób wędlin warto w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Oczywiście w zależności od tego, jaki poziom wiedzy i umiejętności posiadamy, na jak dużą skalę zamierzamy produkować domowe wędliny oraz jakie techniki wykorzystywać, będziemy potrzebowali różnego sprzętu i przyborów.

Rozdrabnianie mięsa

Pierwszy etapem produkcji wędlin jest rozdrobnienie mięsa. Do tego będziemy potrzebować kilka poniższych akcesoriów:

Noże i deski

Za ich pomocą podzielimy mięso na mniejsze kawałki oraz usuniemy zbędne fragmenty, jak kości, chrząstki czy ścięgna. Przyda się do tego tasak, którym pokroimy mięso z kością oraz ostre noże, które pozwolą nam pewnie i bezpiecznie pokroić mięso. Warto zaopatrzyć się w stosowną ostrzałkę lub/i stalkę. Noże powinny być utrzymywane w „stałej ostrości”.

Do krojenia surowego mięsa zaleca się używanie deski szklanej lub kamiennej ewentualnie plastikowej, które są bardziej odporne na przenikanie bakterii niż na przykład deski drewniane. Warto posiadać osobne deski do mięsa.

Maszynka do mielenia mięsa

To podstawowy sprzęt pozwalający rozdrobnić mięso i z pewnością znajdziemy go niemal w każdej współczesnej kuchni. Rozważając zakup maszynki do mielenia mięsa warto wziąć pod uwagę, jakie posiada ona funkcje i czy są dostępne części zamienne no i ile one kosztują. Na początek w zupełności wystarczy zwykła maszynka, na przykład marki Zelmer. Można także używać maszynki ręcznej – np. Alfa, ale elektryczna jest zdecydowanie wygodniejsza. Wielu producentów posiada w swojej ofercie maszynki zaopatrzone w stosowne sitka i lejki przydatne domowemu masarzowi.

Nadziewarki lub maszynki do mielenia z lejkiem

Do nadziewania kiełbas możemy użyć zwykłej maszynki wyposażonej w specjalną nakładkę, tzw. lejek, jednak metoda ta bywa uciążliwa i jest mało wydajna. Znacznie bardziej wydajne są specjalne nadziewarki do kiełbas, które są łatwiejsze i szybsze w obsłudze niż maszynki do mielenia z nakładką. Jeśli więc planujemy domową produkcję kiełbas, zakup nadziewarki będzie z pewnością trafioną inwestycją. Taki sprzęt masarski to koszt w granicach kilkuset złotych, jednak komfort i wygoda związana z wyrobem wędlin przy użyciu nadziewarki jest tego warty.

Wędzenie

Niezbędnym sprzętem do wyrobu domowych wędlin jest wędzarnia. Do wyboru mamy:

– wędzarnie tradycyjne, opalane drewnem, dzięki którym możemy uzyskać doskonały efekt wędzenia, natomiast wymagają naszej stałej uwagi oraz większego zaangażowania podczas całego procesu,

wędzarnie elektryczne np. Borniak to znacznie wygodniejsza i mniej absorbująca alternatywa dla tradycyjnego sprzętu. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość przenoszenia w zależności od potrzeb oraz prosta obsługa.

Haki do wędzenia

Solidne haki do wędzenia, które powinny być wykonane ze stali nierdzennej są niezbędne do wędzenia szynek lub innego mięsa. Tradycyjne haki typu S to podstawa ponad to, gdy chcemy wędzić ryby należy zaopatrzyć się w haki do ryb.

 

Pozostałe akcesoria do wyrobu wędlin w domu

Termometry

Do domowego wyrobu wędlin pomocne mogą okazać się jeszcze inne przyrządy, wśród których warto wymienić termometry kotłowy i szpilkowy, termometry z sondą, Dzięki termometrowi kotłowemu będziemy w stanie ustalić prawidłową temperaturę wody a dzięki termometrowi szpilkowemu temperaturę wewnątrz wyboru.

Szynkowary i praski 

Nie wszystkie wędliny muszą być wędzone, wiele z nich można przygotować w szynkowarze. Mielonka drobiowa, kiełbasa szynkowa oraz wiele innych wyrobów parzonych możecie przygotować samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w szynkowar.

Wagi

Akcesoria do wyrobu wędlin w domu, które warto wziąć również pod uwagę to na przykład waga pozwalająca odmierzyć porcje mięsa czy soli peklującej. Warto zainwestować w dwie wagi. Jedna o dużej dokładności od 0,01 grama a druga o większej skali do 10 kg.

Naczynia

Różnego rodzaju misy i miski, wanienki, pojemniki. Najlepiej ze stali nierdzewnej lub solidnego plastiku. Unikamy tanich pojemników bez atestu.

Noże i ostrzałki do noży

Dobrej, jakości nóż, tasak to podstawa w kuchni. Nóż trzeba, co jakiś czas podostrzyć, nigdy nie dopuszczajmy do totalnego stępienia noża, trudno go z powrotem naostrzyć. Noże nie powinny być ostrożne na szlifierkach wysokoobrotowych, zdecydowanie lepiej użyć kamieni, ostrzałek, które nie wymagają umiejętności w ostrzeniu albo stalek, które doskonale nadają się do szybkiego podostrzenia przed użyciem.

Wybór dodatkowych przyborów powinien być podyktowany naszymi potrzebami oraz dążeniem do uczynienia pracy przyjemniejszą, łatwiejszą i bardziej optymalną.