Przedstawiamy Państwu prosty i sprawdzony sposób na pyszną kiełbasę jaką jest KIEŁBASA SWOJSKA. Przepis niezwykle prosty i wart wypróbowania.  

KIEŁBASA SWOJSKA

 Składniki potrzebne do wykonania 10 kg.

 

 • 10 kg mięsa wieprzowego – chude mięso 5,5 kg np. łopatka, szynka ,  tłuste 2,50 kg np. boczek lub II wieprzowa  , mięso klasy III wieprzowe (ścięgniste) lub wołowina  2 kg np. wykrojone golonko, mięso z obróbki łopatki
 • pieprz czarny mielony 4-5 dkg, w zależności od upodobań smakowych
 • czosnek siekany lub rozgnieciony w prasce 4dkg, w zależności od upodobań smakowych
 • 80 gram soli warzonej lub kuchennej
 • 80 gram peklosoli
 • jelita wieprzowe 28-30 lub 26/28
 • ok 0,5 litra przegotowanej, ostudzonej wody
 • gałka muszkatołowa – szczypta, niekoniecznie

 

Przygotowanie kiełbasy swojskiej

Mielenie mięsa

Mięsa należy dokładnie umyć zimną wodą. W pierwszej kolejności mielimy w maszynce do mielenia mięsa: mięso wieprzowe najchudsze na sitku o oczkach 10 mm, mięso tłuste nieścięgniste zmielić na oczkach o średnicy 4 lub 4,5 mm , a wieprzowinę ścięgnistą lub wołowinę  przepuścić przez oczka o średnicy 2,5 lub 3 mm.

Mieszanie i przyprawianie mięsa

Najpierw mieszamy mięso które było mielone na najdrobniejszym sitku dodajemy trochę soli i wody oraz część przypraw. Mieszamy do uzyskania masy kleistej która odpada od ręki i jest jak plastelina. Później mieszamy mięso które było mielone na sitku 10mm oraz na sitku 4mm  dodając resztę przypraw i soli oraz trochę wody. Mieszamy aż całość będzie jednolita i wtedy dodajemy mięso które mieszaliśmy na początku. Całość mieszamy do uzyskania jednolitej masy.

 

Napełnianie jelit

 

Jelita należy napełniać dosyć ściśle przy użyciu nadziewarki lub maszynki. Najlepsza do nadziewania jest nadziewarka do kiełbas, ponieważ daje nam ładny przekrój po upieczeniu kiełbasy.  Napełnianie maszynką elektryczną powoduje to że mięso jest kolejny raz gniecione przez ślimak i struktura kiełbasy może być wtedy drobniejsza.

 

Przygotowanie jelit

 

 • Jelita należy dokładnie opłukać z soli.
 • W ciepłej wodzie o temperaturze około 30 – 35 stopni, wymoczyć jelita przez 60 minut.
 • Po 60 minutach wodę trzeba wylać i moczyć jelita wieprzowe przez minimum 1,5 godziny do 12 godzin.
 • Do wnętrza jelit można wlać wodę, i przeciągną ręką wzdłuż jelita żeby wyleciała drugim końcem. Woda nada odpowiedniej śliskości ściankom i będzie łatwiej nadziewać kiełbasę.

 

Gdy jelita będą gotowe, należy je nabić za pomocą nadziewarki lub maszynki do mielenia mięsa zaopatrzonej w lejek o średnicy 22-25mm. Kiełbasy odkręcamy co 30cm. Po wykorzystaniu całego wsadu mięsnego i uformowaniu kiełbas na równe odcinki, należy powiesić na kije.

 

Wędzenie kiełbasy swojskiej

 

Kiełbasa swojska suszy się w wędzarni w temp. 45-50 stopni przez 30 min. Komin lub klapę mamy wtedy uchyloną żeby kiełbasa odparowała i obeschła. Jak kiełbasa wyschnie to zamykamy wędzarnię i wędzimy dymem 55-60 stopni około 1,5 godziny W czasie wędzenia należy przekładać kije tak aby kiełbasy były równomiernie uwędzone. Po nadaniu w miarę odpowiedniego koloru przychodzi czas na pieczenie kiełbasy i wtedy podwyższamy temperaturę w wędzarni do 80-90 stopni i pieczemy do uzyskania temperatury 72 stopnie wewnątrz kiełbasy. Specjalny termometr elektroniczny lub wskazówkowy można kupić u nas w sklepie.

 

W naszym sklepie dostaniecie Państwo peklosól, przyprawy, jelita i termometry i inne potrzebne rzeczy.