Kiełbasa podwawelska cechuje się unikalnym smakiem, można ją spożywać na ciepło, jak i na zimno. Łączy w sobie tradycję z pełnią smaku, którą doceniają smakosze polskich potraw. Wspaniały aromat sprawia, że jest ogólnie lubiana i znana. Warto ją przygotować w domu – można ją smażyć, piec, jeść na surowo, wykorzystać do wielu potraw i kanapek. Przygotowanie jej w domowym zaciszu pozwoli wydobyć oryginalny aromat i niepowtarzalny smak.

Kiełbasa podwawelska jest stosunkowo prosta w wykonaniu, top doskonała opcja dla początkujących masarzy.. Domowa kiełbasa podwawelska jest zupełnie inna niż ta, którą znamy ze sklepów, przekonajcie się!

Potrzebny sprzęt do wyrobu kiełbasy podwawelskiej

Jeśli chodzi o sprzęt, którego użyjemy podczas tworzenia kiełbasy, jest to:

Dzięki temu uzyskamy pożądany efekt i ułatwimy sobie znacznie pracę. Po przygotowaniu potrzebnych składników i sprzętu, możemy przejść do najważniejszej części, czyli wykonania kiełbasy podwawelskiej.

Kiełbasa podwawelska – składniki

Przygotowując kiełbasę podwawelską w domu, należy przygotować:

 • 4 kg karkówki,
 • 1 kg boczku,
 • 1 szklanka pokruszonego lodu lub zimnej wody
 • 100 g peklosoli,
 • 10 g czosnku,
 • 6 g pieprzu świeżo mielonego,
 • 1,5 g kolendry,
 • 1,5 g papryki słodkiej,
 • jelita naturalne wieprzowe – 28, 30 mm.

Wykonanie kiełbasy podwawelskiej

 1. Mięso kroimy w kostkę i nacieramy peklosolą. Odstawiamy na 48 godzin do lodówki.
 2. Mięso mielimy w maszynce do mielenia zaopatrzonej w sitko o oczkach 10 mm.
 3. Wyrabiamy farsz mięsny dodając przyprawy, czosnek przeciśnięty przez praskę, stopniowo dodajemy wodę lub lód.
 4. Gdy masa jest wyrobiona nadziewamy jelita wieprzowe. Można dokonać tego za pomocą maszynki do mielenia wtedy usuwamy sitko i nóż, które zastępujemy wkładką dystansową. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nadziewarki do kiełbas.
 5. Końce jelit wiążemy na supeł.
 6. Po nadzianiu jelit odkręcamy odcinki kiełbas i wieszamy, na co najmniej 10 godzin w przewiewnym i chłodnym miejscu o temperaturze maksymalnej 6 stopni. Jeżeli nie ma takiego miejsca do skracamy czas do 2 godzin a jelita możemy osuszyć dodatkowo ręcznikiem.

Wędzenie kiełbasy podwawelskiej

 1. Wędzenie kiełbasy podwawelskiej zaczynamy od nagrzania wędzarni do 50 stopni a następnie wieszamy kiełbasy tak, aby się nie stykały. Przez pewien osuszamy kiełbasy otwierając ujście dymu do momentu aż powierzchnia kiełbas będzie sucha. Następnie wędzimy kiełbasę przez 3-4 godziny, aż uzyskamy jasnobrązową barwę.
 2. Parzenie kiełbas przeprowadza się w gorącej wodzie o temperaturze 75-80 stopni przez czas, gdy wewnątrz kiełbasy uzyskamy 72 stopnie.
 3. Po sparzeniu kiełbasy schładzamy ją do temperatury poniżej 15 stopni.
 4. Po tym czasie kiełbasę wkładamy do wędzarni (prędzej rozgrzanej do temp. 70 stopni). Wędzimy ją około 4 godzin, aż uzyska pożądany kolor. Następnie przechodzimy do parzenia – przez około pół godziny w wodzie o temp. 15 stopni.