Kiełbasa podwawelska cechuje się unikalnym smakiem, można ją spożywać na ciepło, jak i na zimno. Łączy w sobie tradycję z pełnią smaku, którą doceniają smakosze polskich potraw. Wspaniały aromat sprawia, że jest ogólnie lubiana i znana. Warto ją przygotować w domu – można ją smażyć, piec, jeść na surowo, wykorzystać do wielu potraw i kanapek. Przygotowanie jej w domowym zaciszu pozwoli wydobyć oryginalny aromat i niepowtarzalny smak.
Kiełbasa podwawelska jest stosunkowo prosta w wykonaniu, top doskonała opcja dla początkujących masarzy.. Domowa kiełbasa podwawelska jest zupełnie inna niż ta, którą znamy ze sklepów, przekonajcie się!
Potrzebny sprzęt do wyrobu kiełbasy podwawelskiej
Jeśli chodzi o sprzęt, którego użyjemy podczas tworzenia kiełbasy, jest to:
- Maszynka do mięsa zaopatrzona w sitko o oczkach 10 mm.
- Nadziewarka do kiełbas lub maszynka z lejkiem do kiełbas.
- Miski i deska do krojenia, nóż.
- Termometr szpilkowy i termometr kotłowy.
Dzięki temu uzyskamy pożądany efekt i ułatwimy sobie znacznie pracę. Po przygotowaniu potrzebnych składników i sprzętu, możemy przejść do najważniejszej części, czyli wykonania kiełbasy podwawelskiej.
Kiełbasa podwawelska – składniki
Przygotowując kiełbasę podwawelską w domu, należy przygotować:
- 4 kg karkówki,
- 1 kg boczku,
- 1 szklanka pokruszonego lodu lub zimnej wody
- 100 g peklosoli,
- 10 g czosnku,
- 6 g pieprzu świeżo mielonego,
- 1,5 g kolendry,
- 1,5 g papryki słodkiej,
- jelita naturalne wieprzowe – 28, 30 mm.
Wykonanie kiełbasy podwawelskiej
- Mięso kroimy w kostkę i nacieramy peklosolą. Odstawiamy na 48 godzin do lodówki.
- Mięso mielimy w maszynce do mielenia zaopatrzonej w sitko o oczkach 10 mm.
- Wyrabiamy farsz mięsny dodając przyprawy, czosnek przeciśnięty przez praskę, stopniowo dodajemy wodę lub lód.
- Gdy masa jest wyrobiona nadziewamy jelita wieprzowe. Można dokonać tego za pomocą maszynki do mielenia wtedy usuwamy sitko i nóż, które zastępujemy wkładką dystansową. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nadziewarki do kiełbas.
- Końce jelit wiążemy na supeł.
- Po nadzianiu jelit odkręcamy odcinki kiełbas i wieszamy, na co najmniej 10 godzin w przewiewnym i chłodnym miejscu o temperaturze maksymalnej 6 stopni. Jeżeli nie ma takiego miejsca do skracamy czas do 2 godzin a jelita możemy osuszyć dodatkowo ręcznikiem.
Wędzenie kiełbasy podwawelskiej
- Wędzenie kiełbasy podwawelskiej zaczynamy od nagrzania wędzarni do 50 stopni a następnie wieszamy kiełbasy tak, aby się nie stykały. Przez pewien osuszamy kiełbasy otwierając ujście dymu do momentu aż powierzchnia kiełbas będzie sucha. Następnie wędzimy kiełbasę przez 3-4 godziny, aż uzyskamy jasnobrązową barwę.
- Parzenie kiełbas przeprowadza się w gorącej wodzie o temperaturze 75-80 stopni przez czas, gdy wewnątrz kiełbasy uzyskamy 72 stopnie.
- Po sparzeniu kiełbasy schładzamy ją do temperatury poniżej 15 stopni.
- Po tym czasie kiełbasę wkładamy do wędzarni (prędzej rozgrzanej do temp. 70 stopni). Wędzimy ją około 4 godzin, aż uzyska pożądany kolor. Następnie przechodzimy do parzenia – przez około pół godziny w wodzie o temp. 15 stopni.