Kiełbasa Krakowska stanowi świetny dodatek dla kanapek i wielu innych dań. Kiełbasa krakowska przygotowywana w domu, dzięki zastosowaniu aromatycznych przypraw uzyska charakterystyczny i nietuzinkowy smak. Z pewnością o wiele lepszy od typowych, sklepowych odpowiedników.

Warto przypomnieć sobie dawne smaki I wykonać kiełbasę krakowską samodzielnie. W poniższym przepisie przekonacie się, jak łatwe jest wykonanie kiełbasy krakowskiej!

Kiełbasa krakowska – sprzęt niezbędny do wyrobu kiełbasy

Do przygotowania domowej kiełbasy krakowskiej potrzebować będziemy:

Kiełbasa krakowska – składniki

Do wyrobienia kiełbasy krakowskiej potrzebne nam będą:

 • 6 kg poprzerastanej tłuszczem wieprzowiny
 • 2 kg wołowiny (rostbef, krzyżowa lub polędwica)
 • peklosól – na 1 kg mięsa odpowiadać powinno od 18 do 23 g peklosoli (dobieramy według uznania, optimum to 20 g peklosoli na 1 kg mięsa)
 • 1,5 dag pieprzu
 • ziele angielskie, czosnek, majeranek, kolendra, papryka słodka – do smaku
 • osłonki białkowe

Domowa kiełbasa krakowska – wykonanie

 1. Mięso wieprzowe mielimy na szarpaku lub gdy go nie mamy kroimy na kawałki około 3×3 cm, wołowe – mielimy na sitku 4 mm, a tłuste mielimy na sitku 8 mm.
 2. Po natarciu mięsa peklosolą mieszamy je dokładnie i odstawiamy na 48 godzin do lodówki.
 3. Po 48 godzinach peklowania mięso mielimy w maszynce przez sitko z oczkami 10 mm.
 4. Wyrabiamy masę mięsną z dodatkiem przypraw, czosnku wyciśniętego przez praskę, powoli dodajemy wodę lub lód. Musimy bardzo dokładnie wyrobić masę mięsną.
 5. Po wyrobieniu masę mięsną umieszczamy w osłonce białkowej, której jeden koniec związujemy przędzą wędliniarską lub klipsujemy. Farsz można napychać do osłonki za pomocą łyżeczki lub też nadziewarki do kiełbas. Farsz powinien być napychany ściśle aby nie powstały wolne przestrzenie.
 6. Po napełnieniu osłonek związujemy pozostałe końce, aby kiełbasa nie wydostawała się na zewnątrz. Zostawiamy wolne końce przędzy I wiążemy z nich pętelki na których zawisną batony kiełbasy.
 7. Kiełbasy należy rozwiesić na minimum 10 godzin w zimnym miejscu, o temperaturze max 6 stopni. Czas może być krótszy, jeżeli mamy możliwość osuszenia kiełbas ręcznikiem. W tym celu można zostawić

Przed rozpoczęciem procesu wędzenia poleca się, by kiełbasa krakowska została pokłuta cienką igłą i rozwałkowana na stolnicy, żeby zostało usunięte powietrze, dzięki czemu mięso w osłonce będzie bardziej zwarte.

Sposoby obróbki termicznej kiełbasy krakowskiej

Istnieje kilka sposobów obróbki termicznej kiełbasy.

I – kiełbasa do przeznaczone do krótszego przechowywania

Zawieszoną na kiju kiełbasę przenosi się do wędzarni i tam suszy się przez około 1 godziny w temperaturze do 50 stopni. Następnie zwiększamy temperaturę do 60 stopni I tak wędzimy przez 2 do 3 godzin do osiągnięcia brązowego koloru. Podpiekamy kiełbasę w gorącym dymie, kiełbasa powinna osiągnąć wewnątrz 72 stopnie temperatury.

II – Kiełbasa krakowska przeznaczona do dłuższego przechowywania

Powinna być wędzona przez co najmniej 3 dni w zimnym dymie.

III Kiełbasa krakowska wędzona i parzona

Zawieszoną na kiju kiełbasę przenosi się do wędzarni i tam suszy się przez około 1 godziny w temperaturze do 50 stopni. Następnie zwiększamy temperaturę I podpiekamy w wędzarni przez około godzinę. Po wszystkim wykonujemy parzenie kiełbasy. Parzenie kiełbasy jest procesem dokonywanym w gorącej wodzie o temperaturze około 75 – 80 stopni. Kiełbasa nie może się gotować w wodzie. Czas parzenia przyjmuje się jako 1 minuta na milimetr średnicy wyrobu. Gdy osłonka ma np. 55 mm to parzymy 55 minut. Maksymalna temperatura, jaką powinna mieć wewnątrz kiełbasa krakowska po sparzeniu to 72 stopnie. Tu najlepiej sprawdzi się termometr szpilkowy, który dokładnie określi nam temperaturę parzenia. Po zakończonym procesie parzenia wyjmujemy kiełbasę krakowską z wody, osuszamy i polewamy gorącą wodą. Dzięki temu spłuczemy z osłonek nadmiar osiadłego w czasie parzenia tłuszczu.

Po wszystkim należy kiełbasę krakowską schłodzić do temperatury min. 15 stopni I można próbować!