Jak zrobić kiełbasę? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Spowodowane jest to fatalną, jakością większości kiełbas dostępnych w sklepach. Liczne badania wykazują, że spożywanie niektórych kiełbas może być szkodliwe dla zdrowia lub mieć negatywny wpływ na nie. Dlaczego tak się dzieje? Niestety, ale ogólnoświatowa tendencja do obniżania kosztów produkcji ma ogromny wpływ, na jakość produktów. Drugim aspektem jest wydłużenie długości daty do spożycia, zminimalizowanie ryzyka zepsucia się towaru, oraz zabezpieczanie się przed jego skutkami w postaci zatruć i itp. Stąd też stosowane są konserwanty, które są dopuszczone przez prawo. To powoduje, że coraz większa liczba osób chce samodzielnie wykonać własne kiełbasy.

Czy robienie kiełbasy w domu jest trudne?

Wszystko zależy od umiejętności, ale spokojnie robienie kiełbasy to nie konstrukcja rakiet. Jeżeli umiesz sklecić posiłek z przepisu znalezionego w książce kucharskiej lub w sieci, to na pewno dasz radę zrobić własną kiełbasę. Dla chcącego nic trudnego. W większości przypadków przepisy na kiełbasy nie są raczej skomplikowane a do ich wykonania (na początku) wystarczą podstawowe sprzęty kuchenne. Barierą dla większości ludzi jest umieszczanie farszu w osłonkach. Tą czynność można wykonać na wiele sposobów – od upychania farszu łyżeczką ( metoda dla bardzo cierpliwych), za pomocą lejka do nadziewania flaka (dawny i mozolny sposób), za pomocą maszynki do mielenia zaopatrzonej w lejek masarski lub stosując nadziewarkę.

Jak zrobić kiełbasę – przygotowania?

Na naszym blogu znajdziecie sprawdzone przepisy na rozmaite kiełbasy, które mogą być wykonane w domu. Dobieramy przepisy na kiełbasy w taki sposób, aby bez większych problemów wykonać kiełbasę samodzielnie.

Jaka kiełbasa jest najlepsza na początek?

Planując pierwsze wykonanie kiełbasy znajdźcie prosty przepis, na którym zaczniecie swoje eksperymenty. Według nas najlepiej wypróbować swoich sił na białej kiełbasie. Ta kiełbasa jest prosta w wykonaniu a to czy wam odpowiada można sprawdzić podczas nadziewania flaków. Wystarczy wykonać 1 baton i go sparzyć a następnie spróbować. Ocenicie jak jest przyprawiona i w razie konieczności dokonacie korekty.

Ile zrobić kiełbasy za pierwszym razem?

Sugerujemy nie przesadzać z ilością. Po pierwsze sprawdźcie czy macie gdzie przechować kiełbasę. Po drugie mimo prostoty przepisów, zrobiona przez Was kiełbasa może Wam nie smakować lub wykonacie ją nie tak jak trzeba. Lepiej na początku zacząć od 1 lub 2 kilogramów a po wypracowaniu sobie swojego smaku, technologii wyrobu, poznaniu jak się robi kiełbasę zaczniecie produkcje na dobre.

Jaki sprzęt jest potrzebny do domowej produkcji kiełbas?

Maszynka do mielenia mięsa

To doskonałe i uniwersalne narzędzie, które przyda się nie tylko do wyrobu kiełbas. Za jej pomocą zmielicie mięso, nadziejecie jelita.

Maszynka ręczna typu Alfa

Maszynki do mielenia Alfa były i są wykorzystywane w wielu domach. Maszynki ręczne typu Alfa to wykonane z metalu maszynki, których napęd stanową nasze mięśnie. Można je rozbudować i zastosować silnik elektryczny, który usprawni pracę. Duża maszynka Alfa 32 zaopatrzona w stosowny silnik to zestaw, który ma znaczną wydajność. Tu jednak wymagana jest osobna konstrukcja dla silnika i stół z otworami. Zaletą maszynek Alfa jest szeroka gardziel, przez, którą podaje się mięso. To ułatwia pracę.

Nadziewanie kiełbas za pomocą maszynki Alfa

Ze względu na brak silnika, za czym idzie niska wydajność, nadziewanie Alfą nie należy do prostych czynności. Przy tej operacji potrzebne są dwie osoby. Alfą da się nadziewać, ale nie należy to do wydajnych i bezproblemowych metod.

Maszynka do mielenia Zelmer w domowym masarstwie

W wielu domowych masarniach maszynka Zelmera to podstawowy sprzęt do wyrobu kiełbas. To jedna z najbardziej popularnych maszynek na naszym rynku. Znajduje się na wyposażeniu nie jednej kuchni. Produkowana niegdyś w zakładach Zelmer w Rzeszowie jest najbardziej popularną maszynką do mielenia na naszym rynku.

Podstawowe cechy maszynki ZELMER:

  • Prosta i solidna budowa,
  • Dobra wydajność,
  • Możliwość rozbudowy o szatkownicę, młynek żarnowy, wyciskarkę wolnoobrotową
  • Tania – kupicie ją w cenie około 300 -400 zł (stan na grudzień 2019)
  • Części zamienne są ogólnie dostępne i są tanie!
  • Przystawka do robienia kiełbas

To doskonałe urządzenie, które stosowane jest przez wiele pokoleń w polskich domach. Niestety nie jest już produkowane, ale i tak warto, ponieważ na rynku znajduje się wiele urządzeń i części.

Nadziewanie kiełbas – jelit maszynką do mięsa Zelmer

Nadziewanie kiełbas maszynką Zelmer nie jest skomplikowane. Przy małej produkcji domowych kiełbas maszynka Zelmera daje radę, choć przy większych ilościach 10 kg wzwyż operacja może wydać się nieco karkołomna. Minusem jest mała gardziel, przez którą trzeba wepchnąć farsz. Najlepiej jak nadziewają dwie osoby, jedna napycha farsz a druga asystuje przy nadziewaniu flaka.

Mielnie mięsa Zelmerem

Wydajność maszynek do mielenia Zelmer jest zadowalająca w warunkach domowych. Wynosi ona od 1,5 do 2,5 kg mięsa na minutę. Tak jak wspomniano wyżej, wąska gardziel wymaga pocięcia mięsa na węższe kawałki niż np. w przemysłowych maszynach, ale nie jest to szczególnie uciążliwe. Dzięki temu nasza maszynka nie będzie przeciążana. Maszynka do mielenia mięsa Zelmer daje radę. Do maszynki Zelmer znajdziecie wiele rodzajów sitek o różnych oczkach. Wielkość oczek zaczyna się do 2,7 mm do 13 mm a także szarpak do mielenia mięsa na większe kawałki.

Noże masarskie i kuchenne

W domowym masarstwie mogą z powodzeniem być używane podstawowe noże kuchenne jak i noże masarskie. Jeżeli zamierzamy rozbierać w domu większe partie mięsa warto zaopatrzyć się w noże masarskie, które są dostosowane do wykonywania rozmaitych czynności, które głownie polegają na skórowaniu, oddzielaniu mięsa od kości. Noże masarskie doskonale sprawują się w codziennych pracach w kuchni.

Warto zwrócić szczególną uwagę, na jakość noży. Nie powinny być złej, jakości. Tanie noże nie nadają się do pracy, ponieważ często łamią się lub ich rękojeści pękają, co jest przyczyną wielu wypadków. Dobrej jakości nóż masarki nie kosztuje zbyt wiele, ale mamy pewność, że kupujemy solidny produkt spełniający normy.

Ostry nóż to podstawa

Noże to niezbędny sprzęt przy robieniu kiełbas. Dobre noże powinny być wykonane ze stali, która wolno się tępi. Wpływa to, na jakość i w pewnym sensie na bezpieczeństwo pracy. Zapewne zastanawiacie się jak ostry nóż zapewnia bezpieczeństwo? Praca tępym nożem wymaga zaangażowania siły a to bywa przyczyną mniejszych lub większych wypadków. Praca ostrym nożem jest wygodna i przyjemna, oczywiście musimy uważać by się nie skaleczyć. Tu jednak od nas zależy czy nasz nóż będzie ostry. Każdy nóż tępi się z czasem. Aby temu zapobiec, należy utrzymywać nóż w „ostrym” stanie. Najlepiej kontrolować nóż i podostrzać go, co jakiś czas. Zawsze wykonujemy to przed rozpoczęciem prac.

Ostrzałki do noży

Istnieje wiele rodzajów ostrzałek do noży. Począwszy od tych najprostszych w użytkowaniu, które wymagają jedynie przeciągnięcia noża przez ich korpus np Anysharp, Fiskars. Następnie wykorzystywane przez kucharzy i masarzy stalki, czyli stalowe pręty z uchwytem, które służą do ostrzenia noży. Stalkę stosuje się do noży, które nie są zbyt stępione. Gdy nasz nóż zbytnio się stępi to powinniśmy wpierw wyprowadzić jego ostrze na kamieniu wodnym o dużej gradacji (np. Taidea 180/600) a następnie naostrzyć go na kamieniach o mniejszej gradacji (1000 i wzwyż).

Wyprowadzenia noża można dokonać w ostrzałkach typu Anysharp, jest to łatwiejsze niż w przypadku pracy z kamieniem, ale może się okazać, że nasz nóż ma inny kąt rozwarcia ostrza niż jest ustalony w Anysharp.

Deski do krojenia, pojemniki wykorzystywane do robienia kiełbas

Deski do krojenia to kolejny, niezbędny sprzęt do wyrobu kiełbas. Czy wiesz, ze deski do krojenia powinny być podzielone na te do mięsa, warzyw, chleba, ryb? Zwłaszcza mięso i ryby powinny być krojone na osobnych deskach. Nie jest to żaden wymysł tylko troska o nasze bezpieczeństwo. Niemal każda deska chłonie soki z mięsa i ryb a najbardziej deski drewniane. W deskach plastikowych soki mogą wnikać poprzez nacięcia w plastiku. Wszystkie deski należy myć natychmiast po użyciu. Uchroni nas to przed bakteriami.

pojemnik GN 1/3Miski i pojemniki

W domowym masarstwie można wykorzystywać rozmaite misy, pojemniki wykorzystywane, na co dzień. Najlepsze są metalowe lub stalowe pojemniki. Są one obojętne, jeżeli chodzi o utrwalanie się zapachów. Ponad to nie szkodzi im sól. Minusem plastiku jest zapachochłonność, która jest spowodowana przenikaniem do struktury plastiku wilgoci, soków i itp. Po czasie może się okazać, że plastik staje się siedliskiem bakterii i zapachów. Z tego względu stal i szkło nie mają sobie równych. Doskonałym rozwiązaniem są stalowe pojemniki typu GN wykorzystywane przez profesjonalistów. Są to nierdzewne pojemniki o różnych wymiarach. Są one solidne, mogą być stosowane w lodówkach, piecach konwekcyjnych a najważniejsze, że można je myć w zmywarkach. Kolejnym atutem jest możliwość dokupienia pokrywy. Od „cywilnych” rozwiązań różni ja wytrzymałość a cena jest porównywalna. Zaletą jest kształt – kwadrat bądź prostokąt to ułatwia przechowywanie w lodówce.

 

 

Nadziewarki do kiełbas

Nadziewarka poziomaNadziewarka do kiełbas inaczej zwana szprycą, to ręczne urządzenie, które służy do nadziewania kiełbas. Jest to urządzenie hydrauliczne, czyli działa jak np. strzykawka. Rozróżniamy nadziewarki pionowe i poziome, ponad to różnią się pojemnością od małych 3 litrowych do dużych nawet 15 litrowych. Nadziewarki posiadają możliwość zainstalowania lejków o rozmaitych średnicach ( w zależności, jaką kiełbasę robimy). W niektórych modelach w zestawie znajdują się lejki o różnych średnicach.

Nadziewarka do kiełbas kontra maszynka do mielenia mięsa

Obie maszyny nadają się do nadziewania kiełbas, ale jest jak zwykle małe, „ale”. Maszynka do mielenia mięsa zaopatrzona w lejek spełnia swe zadanie przy nadziewaniu kiełbas. Jednak czynność ta za pomocą nadziewarki jest szybsza, prostsza i nie zawsze wymaga dwóch osób. Aczkolwiek nadziewanie kiełbas w pojedynkę idzie ciut wolniej. Nadziewarka ma tą przewagę, że nie musimy wpychać farszu do maszynki tylko całość znajduje się w nadziewarce. Wystarczy kręcić korbą i wychodzi nam farsz. Dzięki temu dostosowujemy prędkość wychodzenia farszu. Praca nadziewarką jest po prostu wygodniejsza.

Czy nadziewarka do kiełbas jest niezbędna?

Nie jest to sprzęt niezbędny. Na sam początek wystarczy nam sama maszynka do mięsa z odpowiednim lejkiem. Przy większej produkcji dobra nadziewarka będzie niezastąpiona.

Mięso i przyprawy

Domowa kiełbasa musi mieć dobrą, jakość to podstawowy wyróżnik! Robiąc własną kiełbasę nie oszczędzajmy na produktach. Niech nas cieszy nie tylko wybornym smakiem i aromatem. W tym celu wykorzystujcie tylko dobrej, jakości mięso i przyprawy.

Mięso do wyrobu kiełbas

Najważniejszymi rzeczami jest pochodzenie mięsa i jego świeżość. Mięso musi pochodzić ze sprawdzonych, legalnych źródeł. Jeżeli macie dostęp do mięsa z lokalnej ubojni to doskonale. Jeżeli nie to warto znaleźć zaufane miejsce. Raczej unikajcie mięsa z dyskontów, bazarów a w szczególnie mięsa z promocji. W niektórych miastach znajdują się hurtownie, w których zaopatrują się restauratorzy. Przeważnie mają one stałe dostawy świeżego mięsa albo same rozbierają tusze.

Przyprawy do kiełbas

Tu także, jakość i dobre źródło są istotne. Stosujcie przyprawy z dobrych źródeł bez chemii. Warto zwracać uwagę na to, co jest napisane na etykietach. Przyprawy jednorodne w przeciwieństwie do sporej części gotowych mieszanek nie posiadają chemii. Stosowanie świeżych przypraw daje o wiele lepszy efekt niż przyprawy stare. Warto samodzielnie mielić przyprawy, wpływa to znacznie na smak i aromat.

Czy dam radę samodzielnie zrobić kiełbasę?

Tak, jeżeli nie przypalasz wody w czajniku elektrycznym to dasz radę zrobić swoja własną kiełbasę. Przekonaj się i zrób od podstaw kiełbasę, poznaj jej smak i przy następnej próbie stwórz idealną kiełbasę odpowiadająca smakowo i parametrami Tobie i Twojej rodzinie. Jeżeli masz problem z robieniem kiełbasy z chęcią pomożemy Ci!