Elektryczne wędzarnie Borniak cieszą się sporą popularnością wśród osób zajmujących się wędzeniem. Przyczyną popularności Borniaków jest fakt, że jest to jeden z pierwszych producentów wędzarni elektrycznych, który wypłynął na arenie krajowej i nie tylko! Firma Borniak ewoluowała z małego warsztatu rzemieślniczego i przez lata przeistoczyła się w prężnie działającą firmę, która stała się liderem sprzedaży urządzeń wędzarniczych. Misją firmy jest propagowanie tradycyjnego wędzenia oraz nieustanne ulepszanie i poszerzanie oferty oferowanych przez Borniaka produktów. Firma Borniak zaistniała nie tylko na rynku rodzimym, ale i za granicą. Wędzarnie Borniaka są sprzedawane w całej Europie.

Wędzarnia borniak uw 150 - wędzarnia ogrodowa elektryczna

Elektryczna wędzarnia Borniak wielkość 150

Wędzarnie Borniak dla początkujących i zaawansowanych

Prosta w obsłudze i niezawodna automatyka, w jaką są wyposażone wędzarnie Borniaka, pozwala na bezproblemową obsługę procesu wędzenia. To właśnie automatyka jest jedną z przyczyn, jakie przesądziły o sukcesie handlowym Borniaka. Swoją drogę to dzięki automatyce, osoby początkujące jak i zaawansowani amatorzy wędzenia pokochali to urządzenie.

Szkodliwy benzo[a]piren

Norma prawna z 2014 roku dopuszcza zawartość benzo[a]pirenu na poziomie 2 ug/kg masy wyrobu. Podczas wędzenia w wędzarniach Borniak przeprowadzono test, który polegał na wędzeniu kiełbasy. Przeprowadzone badanie wykazało poziom benzo[a]pirenu na poziomie poniżej 0,5 ug/kg.

 

Automatyka wędzarni

Automatyka w Borniaku steruje temperaturą, której utrzymanie na właściwym poziomie jest bardzo istotnym czynnikiem mającym wpływ, na jakość, smak wyrobów. Zaletom automatyki jest ograniczenie uwagi osób wędzących i nie wymaga stałego doglądania. To duża zaleta, zwłaszcza, gdy nie mamy czasu na pilnowanie temperatury podczas wędzenia. Grzałka z radiatorem zapewnia dobrą dystrybucję ciepła w całej wędzarni. Grzałka połączona z termostatem lub elektronicznym regulatorem temperatury zapewniają właściwą temperaturę podczas procesu wędzenia.

Generator dymu

Generator dymu to drugie istotne urządzenie w wędzarni Borniak, które jest jego niepodważalnym atutem. Generator dymu Borniaka to prosta, kompaktowa konstrukcja, której prostota determinuje niezawodność. Urządzenie zaopatrzone jest w zasobnik, do którego wsypuje się zrębki wędzarnicze. Jego pojemność umożliwia wytwarzanie dymu przez 8 godzin. Zaletą generatora dymu jest brak płomienia, który ogranicza możliwość osmolenia wędzonek i redukuje ilość szkodliwych dla zdrowia substancji powstających podczas spalania. Odpowiednio dopracowana konstrukcja generatora dymu zapewnia dobre zadymienie całej komory i znajdujących się w niej produktów.

Wędzarnia Borniak – wersja cyfrowa Digital

Dla osób ceniących sobie super dokładne i nowoczesne rozwiązania, firma Borniak przygotowała modele wędzarni wyposażone w sterowanie cyfrowo. Jest to tradycyjna wędzarnia Borniak zaopatrzona w dokładny system sterowania temperaturą. Wędzarnia Digital jest sterowana przez system całkująco – różniczkowy, który dokładnie kontroluje temperaturę.

Smoker BBQ, czyli barbecue w amerykańskim wydaniu!

Smoker BBQ to specjalne urządzenie, które umożliwia przygotowanie mięsa w stylu barbecue. BBQ to wieloetapowa metoda przygotowania mięsa i nie jest ona grillowaniem jak sądzi wiele osób. Barbecue jest uważane za tzw. Slow Cooking, gdzie przygotowanie mięsa może trwać wiele dni. Mięso przygotowuje się w całości. Proces zaczyna się od wędzenia następnie piecze się mięso a czasem się je dusi. To oczywiście skrót metody. Poszczególne rodzaje przepisów mają swój indywidualny proces. Wędzarnie Borniaka z linii smoker BBQ doskonale nadają się to przygotowania wybornego BBQ. Ich konstrukcja jest nieco zmieniona – zwłaszcza komora, która jest lepiej izolowana oraz wyposażono ją w dodatkową grzałkę.

Komora wędzarni

Komora wędzarni Borniak jest skonstruowana w taki sposób by ograniczyć ilość mostków termicznych. Ścianki wędzarni są izolowane wtryśniętą pod ciśnieniem pianką. Dzięki temu izolacja ścianek jest jednakowa i szczelna. Mostki termiczne wpływają negatywnie na równomierność ogrzewania wyrobów, dzięki szczelnym i jednolitej grubości ściankom, ryzyko wystąpienia mostków termicznych jest mocno ograniczone. Wędzarnie Borniaka z zewnątrz są wykonane z Blachy Alu -Cynk lub z blachy nierdzewnej, rodzaj obudowy zależy od modelu, jaki wybierzemy. Drzwi są także izolowane jak ściany komory wędzarni. Szczelność pomiędzy drzwiami a komorą, zapewnia solidna gumowa uszczelka. Drzwi są osadzone na solidnych zawiasach, domykają się dobrze a elementem utrzymującym je w bliskim kontakcie z komorą jest silny magnes. Po mimo tego drzwi otwiera się dobrze, bez konieczności zapinania na zatrzaski lub obsługi innych często uciążliwych rozwiązań. Dzięki magnesowi mamy pewność, że drzwiczki same się domkną. Bez względu na model każde wnętrze komory jest wykonane z blachy nierdzewnej, co jest ogromnym atutem, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo wędzenia jak i higienę. Dostęp do całej komory wędzarni oraz wędzonych produktów jest wystarczający.

Mała wędzarnia elektryczna Borniak - 70 litrów

Mała wędzarnia elektryczna Borniak – 70 litrów

 

Wielkość wędzarni Borniak

Elektryczne wędzarnie Borniak występują w dwóch wielkościach komór:

Wędzarnia Borniak 70

Mała komora wędzarni ma pojemność 70 litrów, które zapewniają możliwość uwędzenia 10 kilogramów mięsa lub 8 kilogramów kiełbasy. Wędzarnie Borniak 70 posiadają wewnątrz po 6 uchwytów na każdej ze ścianek, co umożliwia wędzenie na 6 półkach jednocześnie. Wędzarnia idealna do częstego wędzenia małych ilości.

Wędzarnia Borniak 150

Komora wędzarni o pojemności 150 litrów, zapewnia możliwość wędzenia do 20 kilogramów mięsa i 16 kilogramów kiełbasy. W tym przypadku możemy wędzić na 7 półkach jednocześnie. To spora i funkcjonalna wędzarnia.

 

Elektryczna wędzarnia i bezpieczeństwo

Każda wędzarnia Borniak posiada zabezpieczenia przeciw ściekaniu tłuszczu i soków z wyrobów na elementy grzejne. To bardzo istotne by nasze wędzonki nie były okopcone substancjami smolistymi. Specjalna misa odgrodowa chroni tlące się zrębki wędzarnicze przed sokami i ściekającym tłuszczem, który w kontakcie z żarem może się zapalić. W kominie zastosowano odciekasz skroplin, który uniemożliwia kapanie ściekającym z komina osadem. To również zabezpiecza wędzonki przed szkodliwymi związkami i uniemożliwia ich zepsucie. Regulacja rymu jest możliwa dzięki szybrowi, który reguluje gęstość dymu. To umożliwia dostosowanie warunków wędzenia do potrzeb. Wędzarnia elektryczna wymaga ostrożności jak każde urządzenie elektryczne. Odradzamy wędzenie w deszczu, w takim przypadku wędzenie powinno odbywać się pod zadaszeniem.

 

Zrębki wędzarnicze

Zrębki wędzarnicze – należy stosować zrębki o odpowiedniej granulacji to jedyne ograniczenie. Warto jednak zaznaczyć, że oryginalne zrębki do Borniaka są tanie i mają właściwą, jakość. Jakość zrębków ma ogromne znaczenie, muszą one być wolne od grzybów i innych zanieczyszczeń i co najważniejsze muszą mieć odpowiednią wilgotność. Warto kupować zrębki z zaufanych źródeł. Rodzaje zrębków pozwalają na wszechstronne wędzenie różnymi gatunkami drewna, do wyboru mamy zrębki bukowe, olchowe, dębowe, brzozowe oraz owocowe – czereśnie, jabłoń, śliwa.

 

Tania wędzarnia w eksploatacji?

Wędzarnia Borniaka może okazać się tańsza niż budowa tradycyjnej wędzarni ogrodowej. Oszczędzamy sporo czasu na wybór projektu, który nie zawsze okazać się właściwy. Wędzarnia elektryczna nie jest droga w eksploatacji – maksymalna moc wędzarni wynosi oko 0,6 kW, co nie jest zbyt kosztownym aspektem. Koszt zrębek na godzinę wędzenia wynosi około 65 groszy.

Części zamienne do Borniaka Części i akcesoria do Borniaka

Dostęp do części zamiennych do wędzarni Borniak jest bardzo doby a same elementy nie należą do drogich. Dostępne są wszystkie elementy elektryczne i elektroniczne, grzałki, termostaty, generatory dymu i niektóre elementy do nich. Ponad to dostępne są elementy wyposażenia mechanicznego komory, uszczelki i itp. Warto wspomnieć o konieczności wymiany elementów elektrycznych przez fachowców, tu chodzi głównie o nasze bezpieczeństwo.

Wyposażenie wędzarni Borniak

Tu producent oferuje szeroki wachlarz akcesoriów do wędzarni i nie tylko. Każda wędzarnia jest dobrze wyposażona w sprzęt niezbędny do wędzenia. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla początkujących amatorów wędzenia. Wyposażenie dodatkowe o produkty dobrej, jakości i nie są szczególnie drogie.

Haki do wędzenia

Producent oferuje aż siedem rodzajów haków do wędzenia – haki do ryb, haki typu S, wkręcane i podwójne. Wszystkie haki Borniaka są solidne i ostre a co najważniejsze są nierdzewne.

Ruszty wędzarnicze

Dostępne są ruszty wędzarnicze do wędzarni 70 i 150 w dwóch rodzajach zwykły i wzmocniony. Ruszt wzmocniony umożliwia wędzenie cięższych wędzonek. Ruszty mają tą zaletę, że posiadają karbowane pręty, które ograniczają powierzchnię styku a to zdecydowanie ogranicza przywieranie. Całość jest wykonana ze stali nierdzewnej.

Wędzenie na zimo w Borniaku

Przystawka do wędzenia na zimno BorniakAby wędzić na zimno wystarczy zastosować odpowiednią przystawkę do wędzenia na zimno. Nie jest ona dołączona w standardowych zestawach i dokupuje się ją osobno. Dzięki przystawce do wędzenia na zimno możemy uwędzić ryby, owoce, sery i wędliny i inne produkty.

Przenośna wędzarnia ogrodowa i nie tylko

Przenośna wędzarnia ogrodowa, to właśnie mobilność jest jednym z atutów, jakie przemawiają do zakupu wędzarni elektrycznej. Wędzarnia, którą można samodzielnie ustawić w dogodnym miejscu jest niezwykle użyteczna. Możemy ją wyciągnąć na czas wędzenia i schować po. Ponad to wędzarnia może być zabrana na np. wczasy, ryby i itp.

Termometr bezprzewodowy B-Therm – Termometr Bluetooth

To wspaniałe urządzenie pozwoli nam zdalnie sprawdzić wewnątrz temperaturę wędzonych wyrobów. Termometr jest wyposażony w dwie sondy, które umieszcza się wewnątrz mięsa. To za ich pośrednictwem przekazywane są wartości temperatury wewnątrz wyrobu. Urządzenie może obsługiwać do sześciu sond. Termometr B-Therm posiada magnes, który pozwala go przytwierdzić na obudowie komory wędzarni.

Aplikacja do wędzenia

Termometr B-Therm łączy się z darmową aplikacją na naszym telefonie za pośrednictwem Bluetooth. Dzięki temu mamy stały podgląd temperatury wewnątrz wyrobów. Aplikacja posiada gotowe tryby uruchamiania alarmu informującego o gotowości mięsa do spożycia, uruchamia się on w zależności od gatunku i rodzaju mięsa.

Doskonała wędzarnia ogrodowa, balkonowa

Tak Borniak, jako wędzarnia ogrodowa lub balkonowa nadaje się doskonale. Borniaka nie wolno podpinać pod systemy wentylacji – to może spowodować pożar w wędzarni, który może być wywołany nadmiernym ciągiem powietrza. Przenoszenie wędzarni nie jest czymś szczególnie trudnym, można dokonać tego samodzielnie, ale lepiej w dwie osoby, ogrodowa wędzarnia 150 waży 28,5 kg. Nie pozlecamy przenoszenia wędzarni, w której są wędzone produkty.

Wędzarnia, jako suszarka? A czemu nie!

Wędzarnia Borniaka nadaje się doskonale do suszenia owoców, warzyw, ryb. Wystarczy wyposażyć wędzarnię w wentylator kanałowy, który montujemy zamiast generatora dymu. Taka opcja pozwala na dobre wysuszenie np. śliwek. Suszone produkty układamy na kratkach, które posiadają karbowane pręty, uniemożliwiajcie całkowite przywieranie do nich. Fajnym rozwiązaniem jest suszenie na drewnianych patyczkach lub nierdzewnych prętach. Pręty można zrobić z nierdzewnego drutu spawalniczego.

Budować wędzarnię ogrodową czy kupić wędzarnię Borniaka?

To trudna kwestia do rozstrzygnięcia i wymaga ona rozpisania tego w osobnym artykule. W celu podjęcia decyzji należy wziąć pod uwagę kilka faktów:

  • Wielkość wędzarni – wędzarnia ogrodowa nie musi być mała – Borniak ma pewne ograniczenia.
  • Wędzarnia ogrodowa nie jest mobilna – Borniaka możemy przenosić.
  • Produkty wędzone w wędzarni Borniaka mogą mieć mniejszą zawartość benzoapirenu.
  • Cena wędzarni Borniaka jest zbliżona do kosztów budowy niedużej wędzarni z drewna i cegieł.
  • Wędzarnie Borniaka można zawsze sprzedać. Stała wędzarnia ogrodowa raczej nie nadaje się do sprzedaży.
  • Nie tracicie czasu na szukanie sprawdzonego projektu wędzarni, materiałów do jej budowy.
  • W obu wędzarniach można wędzić szeroką gamę produktów.
  • Zrębki nie wymagają okorowania, rąbania jak ma to miejsce w przypadku drewna. Łatwo się je przygotowuje.
  • Wędzarnie elektryczna jak i ogrodowa wymagają sprzątania. Przy Borniaku trzeba uważać na elementy elektryczne.
  • Gotowy produkt nie daje tyle satysfakcji jak budowa własnej wędzarni ogrodowej. Obie mają tą samą kategorie – wędzenie.

 

To oczywiście część za i przeciw. Musicie samodzielnie zdecydować się na gotowy produkt czy chcecie zbudować od podstaw swoją wędzarnię.