Kto z nas nie uwielbia aromatu domowych wędlin, które nie tylko doskonale smakują, ale również zawierają naturalne składniki pochodzące ze sprawdzonego źródła? Domowe wędliniarstwo cieszy się obecnie rosnącą popularnością nie tylko wśród małych wytwórców, ale również wśród osób prywatnych, które traktują to zajęcie jako hobby i sposób na zdrowe jedzenie na co dzień. Jak rozpocząć przygodę z domowym wędliniarstwem oraz co będzie nam do tego potrzebne?

Domowe wędliniarstwo – garść korzyści

Nie ulega wątpliwości, że kupowane w supermarketach wędliny nie umywają się jakością i smakiem do produktów wytwarzanych w warunkach domowych. To jednak nie jedyna zaleta swojskich wędlin. Samo przyrządzanie wędlin może być doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu w sposób pożyteczny i oryginalny. Warto w ten proces zaangażować naszych bliskich. Szczególnie atrakcyjne może się to okazać dla dzieci, które dzięki temu będą mogły nauczyć się, jak powstają wędliny, które do tej pory znały jedynie w formie finalnej, czyli smacznego plasterka na kanapce. Zdecydowaną korzyścią, którą możemy czerpać z uprawiania tego nietuzinkowego hobby, jest pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

Fakt wytworzenia własnych wędlin, które na dodatek świetnie smakują, jest powodem do ogromnej satysfakcji i zarazem motywacją do pogłębiania wiedzy oraz umiejętności w tym obszarze.Niewątpliwym atutem domowego wytwórstwa wędlin są aspekty zdrowotne. Używanie sprawdzonych składników pochodzących od zaufanych dostawców, stosowanie naturalnych metod produkcji wędlin bez użycia wzmacniaczy smaku, sztucznych konserwantów czy wypełniaczy to ukłon w stronę naszego zdrowia i zarazem silna przewaga nad wyrobami dostępnymi w supermarketach, które pełne są niezdrowych, a często wręcz szkodliwych dodatków. Jak widać korzyści przemawiają same za siebie. Nie pozostaje więc nic innego, jak rozpocząć swoją przygodę z domowym wędliniarstwem.

Domowe wędliniarstwo – niezbędne akcesoria i przybory

Aby rozpocząć domową produkcję wędlin nie potrzebujemy zaawansowanych maszyn. Wiele produktów możemy wytworzyć przy użyciu sprzętów, które zapewne każdy z nas już posiada w swojej kuchni. Przykładem może być biała kiełbasa, do produkcji której będziemy potrzebować maszynkę do mielenia mięsa ze specjalnym lejkiem do nadziewania kiełbas. Potrzebne nam będą również jelita naturalne, jednak przy ich wyborze zwracajmy uwagę na to, aby pochodziły od sprawdzonych producentów, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że będą one nie tylko wytrzymałe, ale również oczyszczone i odpowiednio zakonserwowane. Jeśli natomiast chcielibyśmy produkować wędliny parzone, musimy mieć na uwadze, że niezbędny do tego będzie szynkowar. Z kolei do przyrządzenia wyrobów wędzonych będziemy potrzebować wędzarnię. Możemy ją stworzyć samodzielnie w formie stanowiska do zadymiania wykopanego w ziemi lub zdecydować się na tę murowaną, która może nas kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Doskonałym rozwiązaniem są elektryczne wędzarnie ogrodowe, które można przenosić. Tego typu wędzarnie doskonale wędzą i są proste w obróbce. Większość z nich jest zaopatrzona w elektryczny generator dymu, który jest bardzo praktyczny i umożliwia wędzenie na takim samym poziomie jak w tradycyjnej wędzarni.

Na naszym blogu znajdziecie wiele przepisów na domowe wędliny, więc bez problemu znajdziemy takie, które będą odpowiadały naszym potrzebom. Po tym, jak wyprodukujemy swoje pierwsze swojskie wyroby, już niechętnie sięgniemy po te serwowane na sklepowych półkach. Domowe wędliniarstwo bardzo wciąga i uzależnia!