Szynka wędzona

Szynka wędzona

W trakcie przyrządzania zalewy solankowej z przypraw wykorzystaj do tego celu płócienny woreczek lub przecedź solankę przez gęste sito. Ten prosty sposób sprawi, że unikniesz problemów z zapychaniem strzykawki w trakcie nastrzykiwania mięsa, tym samym skrócisz czas poświęcany na przyrządzenie swoich wędlin.

Weź wszystkie przyprawy i zagotuj w 2 litrach wody. Po ostudzeniu solanki możesz rozpocząć proces nastrzykiwania mięsa. W trakcie wykonywania nastrzykiwania zwróć szczególną uwagę na miejsca położone przy kości, gdyż one wymagają większej ilości solanki. Miejsc nakłuć powinno być około 30, w ten sposób osiągniesz pożądany efekt.

Po skończonym nastrzykiwaniu podgrzej ponownie solankę, następnie umieść mięso w naczyniu, zalej zalewą solankową, przykryj talerzem i obciąż odpowiednio. Pekluj w ten sposób przez trzy tygodnie, pamiętając przy tym o regularnym odwracaniu mięsa. Po wyznaczonym czasie obsusz mięso przez 2-3 dni, a następnie rozpocznij wędzenie zimnym dymem przez około miesiąc.

 

Składniki:

– około 5 kg szynki wieprzowej

Przyprawy na solankę:

– 25 dag soli

– 10 g saletry

– 7 g ziela angielskiego

– 10 dag cukru

– 5 g liści laurowych

– 10 g pieprzu

– 4 g majeranku

– 6 goździków

– 3 l wody

Share

Przepis na : Szynka w piwie

Sposób przyrządzenia

Wszystkie przyprawy ugotuj wcześniej w płóciennym woreczku. Jeśli tak zrobisz, unikniesz zapchnięcia strzykawki w trakcie nastrzykiwania swojej wędliny. Możesz też wykorzystać gęste sito by przez nie przecedzić całość. czytaj dalej…

Share

Peklowanie mięsa – tabelka peklowania

Witam wszystkich serdecznie wszystkich zadymiaczy.

Doskonały efekt wędzonego mięsa tkwi w sztuce starannego peklowania, dzięki któremu mięso musi skruszeć i zyskać odpowiedni smak jak i aromat. Każdy rodzaj mięsa potrzebuje jednak innego czasu na ten proces. czytaj dalej…

Share

Jak nadziać szynkę w siatkę w łatwy i szybki sposób

Jak nadziać szynkę w siatkę, z tym problemem boryka się każdy kto próbuje to zrobić.

Ja osobiście znalazłem ze swojej budowy kawałek rury PCV ∅110 i z tej rury zrobiłem sobie narzędzie do tej roboty, i to był strzał w dziesiątkę. Można kupić sobie w sklepie i najlepiej z kołnierzem i wtedy nam będzie łatwiej wcisnąć mięso.

Najpierw wyparzyłem sobie ją we wrzącej wodzie, i wziąłem się ostro do roboty.

czytaj dalej…

Share
Share
Share

Swojskiwyrob.pl jest jednym z pierwszych sklepów masarskich, sprzedających poprzez internet akcesoria i dodatki masarskie. Od wielu lat dostarczmy małym zakładom masarskim i domowym wytwórcom, wysokiej jakości przyprawy do wędlin, dodatki masarskie, jelita naturalne i sztuczne, osłonki, środki konserwujące – peklosól oraz sprzęt masarski.

Stale pracujemy nad tym by poszerzać ofertę o nowe, sprawdzone produkty. Dbamy o to by sprzedawane przez nas produkty były najwyższej jakości. Specjalnie dla Państwa, wzbogacamy naszą stronę internetową o blog. Na blogu będziemy przedstawiać rozmaite porady i przepisy na kiełbasy, wędzonki i inne domowe wyroby. Misją strony jest propagowanie i ocalenie od zapomnienia naszych tradycyjnych receptur.

Share